Ułatwienia dostępu

Ochotnicza Straż Pożarna W Starym Miastkowie powstała w 1926 roku. Jej założycielami byli Jan Moch, Józef Baran, Grzegorz Siwek. W niedługim czasie po założeniu jednostki wybudowano remizę strażacką, w której w czasach przedwojennych i krótko w powojennych znajdowała się szkoła. Wtedy na wyposażeniu straży znajdowały się: ręczna sikawka, beczkowóz, toporki, bosaki i hełmy otrzymane ze straży powiatowej.

           

W 1953 wybudowali remizę drewnianą a po dwudziestu latach zaczęli budować murowany Dom Strażaka który został oddany do użytku w 1976r. W tym samym roku ufundowany został sztandar a Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w Garwolinie widząc zaangażowanie druhów ze Starego Miastkowa przekazała jednostce nowy samochód Żuk wraz z wyposażeniem. Była to chluba strażaków ponieważ mieli już czym wyjeżdżać do pożarów, których wtedy było dużo a samochodów pożarniczych w gminie niewiele. Od roku 1987 do 1991 sukcesywnie udoskonalali Dom Strażaka. Zmieniony został dach, powiększona duża sala i zorganizowane zostało zaplecze kuchenne.

W roku 1996 na 70-lecie istnienia jednostka zakupiła samochód pożarniczy Star 266.

           Kolejną inwestycją druhów było doprowadzenie do budynku wody i gazu oraz doposażenie samochodu w agregat prądotwórczy , maszt oświetleniowy, piłę spalinową oraz pompę pływającą Niagara. W roku 2008 przy pomocy samorządu gminnego dokonano gruntownego remontu Domu Strażaka. Strażacy sukcesywnie podnosili swoje umiejętności poprzez udział w szkoleniach organizowanych przez Komendę Powiatową Straży. Jednostka ze Starego Miastkowa często wzywana jest do różnego rodzaju akcji ratunkowych ze względu na swoją mobilność i dogodne położenie przy drodze powiatowej. Na szczęście w ostatnim czasie tych zagrożeń nie ma tak dużo. W 2010r. do większych zdarzeń wyjeżdżali 4 razy. Brali udział także w akcji przeciwpowodziowej na terenie gmin Wilga i Maciejowice.

           Obecnie jednostka liczy 50 członków czynnych i 20 honorowych. Posiada 2 samochody Star i Żuk z wyposażeniem oraz 2 boksy garażowe. Istniejący Dom Strażaka stanowi zaplecze kulturalno rozrywkowe nie tylko dla strażaków ale również jest miejscem integrującym mieszkańców wsi. Przez 85 lat istnienia jednostki zmieniało się wiele zarządów ale każdy z nich dbał o jej rozwój.

Zarząd:

Prezes – Stanisław Baran

Naczelnik – Andrzej Baran

Wiceprezes – Stanisław Odziemczyk

Z-ca Naczelnika – Szymon Salamończyk

Sekretarz – Marcin Baran

Skarbnik – Piotr Baran

Gospodarz – Janusz Możdżonek

Członek – Szymon Baran

  • Komisja Rewizyjna

    • Przewodniczący – Marek Siwek
    • Sekretarz – Cezary Baran
    • Członek – Sławomir Siwek

 

 

   Dotacje

  Inwestycje

  GOPS

  Druki

  Odpady

  Wybory 2024

Urząd Gminy Miastków Kościelny

ul. Rynek 6
08-420 Miastków Kościelny

Jak dojechać?
Kontakt

tel. 25 751-12-86
fax 25 751-12-86
Email: gmina@miastkowkoscielny.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
7.00-15.00
sobota-niedziela - urząd zamknięty

Zgłoszenie awarii

Zgłoszenia w sprawie awarii kanalizacji, oświetlenia ulicznego, uszkodzeń dróg gminnych pod nr tel. 503 367 913 w godz. 7-15 (pon.-pt.)

Copyright © Gmina Miastków Kościelny | Wykonanie DK MEDIA

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.