Ułatwienia dostępu

Parafia pw.  Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miastkowie Kościelnym

Strona Parafii - www.miastkow.sacro.pl

Kościół murowany wzniesiony w XV wieku z fundacji Prażmowskich. Zniszczony w pożarze na przełomie XVI iXVII wieku, restaurowany wówczas kosztem Jana Lasockiego kasztelana zakroczymskiego. Powiększony i przebudowany (z wtopieniem murów XVI wiecznej świątyni) w latach 1901 – 1903 według projektu budowniczego Tadeusza Czerwińskiego (podwyższenie murów, przedłużenie nawy ku zachodowi i budowa wieży, kaplicy od południa oraz zakrystii i skarbca z sienią przy kaplicy północnej, sklepienia, oblicowanie murów). Konsekrowany powtórnie 1904. Orientowany. Z pierwotnego kościoła gotyckiego zachowane: mury wschodniej części nawy, prezbiterium oraz kaplica południowa na planie prostokąta, sklepiona krzyżowo.

Bardzo prawdopodobne jest, że już XIII wieku w Miastkowie istniał kościół. Świadczyć może o tym fakt, że przy przebudowie kościoła w latach 1901 – 1904 wydobyto ze ściany wschodniej kamień z wyrytą datą 1281.

 

Parafia pw.  Świętej Anny w Zwoli Poduchownej

Parafia Zwola Poduchowna powstała w pierwszej połowie XVI w. Należała do grupy najstarszych parafii na terenie dekanatu garwolińskiego. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny otrzymała w 1529 r. z fundacji dziedzica - Jana Zwolskiego. Parafia została wyjęta z macierzystej miastkowskiej. Kapituła poznańska uchwaliła 6 lipca 1529 roku przypieczętować przywilej erekcyjny kościoła, wystawiony zapewne pod tą datą przez biskupa Jana Latalskiego. Dokumentu jednak nie wpisano ani do księgi biskupiej ani do kopiarza kapituły. Zapewne parafia otrzymała dokument erekcyjny, lecz najprawdopodobniej spłonął w pożarze kościoła w 1667 roku.

 

 

 

   Dotacje

  Inwestycje

  GOPS

  Druki

  Odpady

  Wybory 2024

Urząd Gminy Miastków Kościelny

ul. Rynek 6
08-420 Miastków Kościelny

Jak dojechać?
Kontakt

tel. 25 751-12-86
fax 25 751-12-86
Email: gmina@miastkowkoscielny.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
7.00-15.00
sobota-niedziela - urząd zamknięty

Zgłoszenie awarii

Zgłoszenia w sprawie awarii kanalizacji, oświetlenia ulicznego, uszkodzeń dróg gminnych pod nr tel. 503 367 913 w godz. 7-15 (pon.-pt.)

Copyright © Gmina Miastków Kościelny | Wykonanie DK MEDIA

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.