Ułatwienia dostępu

Decyzję o powołaniu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zasiadałach , podjeli jej mieszkańcy , na zebraniu w dniu 15 czerwca 1966 roku. Pierwszym jej prezesem został ówczesny sołtys wsi, Edward Bąk, a naczelnikiem został Henryk Leszko. Początki działalności naszej jednostki były trudne , brakowało, sprzętu, remizy , i umundurowania, a główne działania straży opierały się na współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną z Woli Żelechowskiej ( w tym okresie nasza wieś administracyjnie należała do Gminy Żelechów).Dzięki staraniom prezesa i naczelnika jednostka otrzymała od władz Gminy Żelechów motopompę M-400 , kilka odcinków węży ,hełmy ochronne , toporki oraz 11 mundurów galowych. Mimo że wyposażenie straży było skromne to ,nasi druhowie aktywnie uczestniczyli  w akcjach gaśniczych do których wyjeżdżali konno.                                       

            W 1974 roku nasza wieś administracyjnie została przeniesiona do Gminy Miastków Kościelny. Na pierwszym zebraniu wiejskim w styczniu 1975 roku, w którym uczestniczyli przedstawiciele gminy i wsi, podjęto decyzję kupna niewielkiego drewnianego budynku z przeznaczeniem na remizę. W 1977 roku zarząd doprowadził do kupna drewnianej stodoły i zestawienia jej na działce, która  była własnością Wydziału Oświaty w Garwolinie. Modernizacje budynku w całości sfinansowali mieszkańcy wsi. Nowy zarząd w skład który wchodził Stanisław Frączyk – prezes, oraz Stanisław Owczarczyk – Naczelnik o raz sołtys wsi Henryk Rybitwa doprowadzają do przekazania przez Wydział Oświaty w Garwolinie działki pod budowę budynku z przeznaczeniem na sklep i świetlice wiejską.     W 1986 roku rozpoczyna się budowa, prace wykonywali wspólnie wszyscy mieszkańcy wsi oraz strażacy naszej jednostki.

            W 1992 roku prezesem zostaje Henryk Bąk, a naczelnikiem Mieczysław Podgórski. W latach 1992 – 2001 ze względu na brak ogólnego zainteresowania działalnością straży pożarnej zawisła po znakiem zapytania.

            W 2002 roku został powołany nowy zarząd Prezesem zostaje Krzysztof Kowalczyk , a naczelnikiem Tomasz Pleskot .Znaleźli się ludzie którzy pokochali Zasiadały oraz straż, ich pomysły , zaangażowanie i ciężka praca spowodowały że w małej wsi zawrzało.  Z chwilą powołania nowych władz i przy stałej pomocy i poparciu pani Wójt Gminy Miastków Kościelny Jadwigi Wojdy, działalność naszej jednostki natychmiast ożywiła się. Kolejne lata to, starania się o sprzęt , mundury i pozyskiwanie funduszy  na sztandar jednostki, który  zostaje zakupiony za środki mieszkańców naszej wioski oraz druhów .

            16 lipca 2006 roku w  40 rocznice działalności OSP Zasiadały, sztandar ten zostaje oficjalnie przekazany naszej jednostce. Rok ten obfitował w pozyskanie z Komendy Powiatowej Policji samochodu Volkswagen T-4 , a dzięki dużym wkładzie finansowym naszej jednostki oraz pomocy gminy, samochód został wyremontowany i dostosowany do potrzeb straży, i oficjalnie przekazany oraz poświęcony. 

            Starosta Powiatu Garwolińskiego dnia 24.01.2008r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na rozbudowę naszej remizy. Budowa ruszyła pełną parą i rok później 05.05.2009 została ukończona .

Obecnie w naszej jednostce czynnie pełni służbę 37 druhów, 1 honorowy oraz posiadamy Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, składającą się z 11 członków.Nie da się nie zauważyć osiągnąć tak młodej jednostki jaką stanowimy, kolejne lata potwierdzają niepokonanego ducha rywalizacji w zawodach sportowo – pożarniczych.

Osiągnięcia na szczeblu gminnym- niejednokrotne stawanie na pierwszym podium , oraz powiatowym a także zajęcie 7 miejsca (na 900 jednostek w całym województwie) w zawodach wojewódzkich w Kozienicach. Następne lata to podnoszenie sobie poprzeczki w każdej dziedzinie naszego funkcjonowania od pozyskiwania sprzętu, szkoleniu strażaków poprzez pozyskiwanie środków finansowych poprzez zabawy i festyny. Nasza jednostka wyjeżdża do pożarów jak również do lokalnych zagrożeń, nie jesteśmy bierni na ludzką krzywdę, staramy się być tam gdzie jesteśmy potrzebni. Współpracujemy z zaprzyjaźnionymi jednostkami. Uczestniczymy w wydarzeniach kulturalnych jak i społecznych , staramy się sprostać wymaganiom stawianym nam przez samych siebie.

Zarząd:

Prezes – Krzysztof Kowalczyk

Wiceprezes Naczelnik – Tomasz Pleskot

Z-ca Naczelnika – Stanisław Frączyk

Sekretarz – Patryk Rosłaniec

Skarbnik – Tadeusz Cichecki

Gospodarz – Mirosław Rosłaniec

Członek – Marcin Cichecki

Komisja Rewizyjna 

  • Przewodniczący – Dariusz Młot
  • Sekretarz – Paweł Mikulski
  • Członek – Paweł Cichecki

 

   Dotacje

  Inwestycje

  GOPS

  Druki

  Odpady

  Wybory 2024

Urząd Gminy Miastków Kościelny

ul. Rynek 6
08-420 Miastków Kościelny

Jak dojechać?
Kontakt

tel. 25 751-12-86
fax 25 751-12-86
Email: gmina@miastkowkoscielny.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
7.00-15.00
sobota-niedziela - urząd zamknięty

Zgłoszenie awarii

Zgłoszenia w sprawie awarii kanalizacji, oświetlenia ulicznego, uszkodzeń dróg gminnych pod nr tel. 503 367 913 w godz. 7-15 (pon.-pt.)

Copyright © Gmina Miastków Kościelny | Wykonanie DK MEDIA

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.